Ogłoszenia

Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - 19.02. - 25.02.2024

Harmonogram spotkań w Ramach Tygodnia Osobom Pokrzwdzonym Przestępstwem, transkrypcja na końcu artykułu

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się w dniach od 19 do 25 lutego 2024 roku. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę. Zasadniczym celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Włączając się w niniejszą inicjatywę pragniemy poinformować, że przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej,
tel. 14 6 55 36 36, 500 583 047;
e: toikiwop@oik.tarnow.pl; ul. Szarych Szeregów 1, 33-101 Tarnów.

Transkrypcja Informacji o spotkaniach w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - 19.02.-25.02.2024



Schemat przebiegu procedury Niebieskiej Karty




Jedna za miliard, miliard za jedną

plakat akcji One Bilion Rising
One Billion Rising / Nazywam się Miliard Tarnów i Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej
Rynek w Tarnowie
Czas trwania: 45 min
18 lutego, w samo południe, po raz kolejny zatańczymy w Tarnowie nie zgadzając się na przemoc wobec dziewcząt i kobiet. ONE BILLION RISING to akcja społeczna, która objęła cały świat!
One Billion Rising to zaproszenie do jednoczącego i dającego moc tańca Tańcząc, mamy pełną kontrolę nad swoim ciałem i same o nim decydujemy.
Wspólny taniec wyzwala niesamowitą energię!
Przyjdź na rynek zatańczyć!
Przyjdź na próbę i naukę tańca 10 lutego o godz. 16:00 do Domu Kultury Westerplatte - pokaż, że temat nie jest Ci obojętny. Daj wsparcie kobietom, które działając społecznie starają się nagłaśniać temat przemocy wobec kobiet - fizycznej, ekonomicznej, seksualnej - która niestety jest faktem. Zmiana przekonań społecznych to zmiana w myśleniu i traktowaniu kobiet. Nie wydarzy się samoistnie. Trzeba jej pomóc.
Jeśli wolisz się przyłączyć do akcji One Billion Rising np. w swojej przestrzeni (tj. dom, klub sportowy, miejsce pracy, nauki etc.) daj nam znać, że jesteś z Nami poprzez oznaczenie #onebillionrising, #nazywamsięmiliard, #onebillionrisingtarnow lub drogą emailową (toikiwop@oik.tarnow.pl)
HISTORIA AKCJI Akcję w 2012r., zainicjowała Eve Ensler, pomysłodawczyni i aktywna działaczka przeciw przemocy wobec kobiet. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku, w proteście, zapowiedziała akcję „ONE BILLION RISING”. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD. Rocznie miliard kobiet na świecie pada ofiarą przemocy. Biorąc udział w akcji okazujemy solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które jej doświadczają.
Powstań <3 Zakłóć <3 Przyłącz się



Pełen Emocji - 24.02.2024

W lutym przypominamy o:

  • Grupie wsparcia " Droga" , 06.02.,godz. 17:00
  • Dyżurze doradcy zawodowego 07.02. w godz. 13:00-16:00
  • Zajęciach dla dzieci " Pełen emocji", 24.02 godz. 12:00
Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej, ul. Szarych Szeregów 1, Tarnów. Szczegółowe informacje pod nr tel. 14 6 55 36 36. Zapraszamy!



Spotkanie ze studentami

W dniu 09.01.br. Naszą instytucję odwiedziły studentki II i III roku pracy socjalnej z Akademii Tarnowskiej wraz ze swoim wykładowcą. Spotkanie miało charakter merytoryczny, przybliżyło funkcjonowanie Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, także omówiono zakres działań, pomocy świadczonej przez TOIKiWODPD, jako miejsca dostępnego całodobowo dla osób zmagających się z kryzysami, przemocą. Dziękujemy za spotkanie.





Odwiedziny podczas grupy wsparcia

Wtorkową Grupę Wsparcia "Droga" umilili nam wspaniali goście z Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego. Była rozmowa, wsparcie, wspólne kolędowanie i mnóstwo prezentów za które w imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy 😊🙂





Wesołych Świąt 2023!!!


Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem.
A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Życzy
Dyrektor
wraz z zespołem
Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej
i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej
Boże Narodzenie 2023





Dziecko krzywdzone. Jak rozpoznać? Jak reagować?


Dziecko krzywdzone. Jak rozpoznać? Jak reagować? Szkolenia w żłobkach realizowane przez TOIKiWODPD w ramach kampanii Białej Wstążki.

Artykuł na stronie tarnowskaTV


Spotkanie w ramach kampanii "Biała Wstążka"


"Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt.” Wielki Mistrz Shigeru Oyama,10 dan
To niezwykle motto towarzyszyło młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych podczas spotkania przedstawicielami Tarnowskiego Klubu Oyama Karate pn. "Sport bez przemocy"w dniu 5.12.br. Młodzież mogła poćwiczyć techniki samoobrony oraz posłuchać wykładu związanego z profilaktyką przemocy. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Tarnowskiego Klubu Oyama Karate oraz młodzieży❤️. Zadanie było zrealizowane przez TOIKiWODPD w ramach kampanii " Białej Wstążki" przy współpracy z Tarnowskim Klubem Oyama Karate.



Grudzień w TOIKiWODPD

🕐Już dzisiaj zapraszamy na ważne wydarzenia w grudniu organizowane przez naszą Instytucję:
03.12. Zajęcia z dziećmi " Pełen emocji", godz. 12:00 🎅🎨.
5.12. Dni Otwarte TOIKiWODPD.
5.12. Spotkanie z młodzieżą pn. " Sport bez przemocy"🥋.
5.12. Szkolenie pracowników żłobków pn. „Dziecko krzywdzone. Jak rozpoznać? Jak reagować?
6.12. Dyżur doradcy zawodowego .
12.12. Grupa wsparcia " Droga"- spotkanie połączone z elementami arteterapii🧑‍🎨.
Zapraszamy także na wystawę " PoGodność, (o)Znaki(prze)Mocy" do Centrum Sztuki Mościce w dniach od 27.11-17.12.
Zapraszamy 😊

Transkrypcja Grudzień w TOIKiWODPD



Życzenia - 21.11


Alicja Stankiewicz- „O Ciebie tańczę” - tomik poezji
„…człowieczeństwo
to nie samo bycie człowiekiem
człowieczeństwo to sposób
w jaki zachowujesz się w obliczu życia
ile w kimś człowieka będziesz wiedział
kiedy stanie wobec Ciebie
bez dyplomów
statusów
sukcesów zawodowych
etykiet projektantów mody
kluczy od apartamentu
i od samochodu
kart kredytowych
i kiedy jego oczy będą przez chwilę
przystankiem dla Twoich…”

21 listopada Dla wszystkich pracowników służb społecznych powodzenia w każdej dziedzinie życia, niesłabnącego entuzjazmu, siły, mnóstwa motywacji i satysfakcji z pracy dla wszystkich cichych bohaterów, którzy całodobowo są przystankiem w obliczu życia dla innych bohaterów… Życzy Dyrektor TOIKiWODPD





Nie bij mnie, kochaj mnie


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie eska.pl, na temat akcji "Nie bij mnie, kochaj mnie"

eska.pl


Listopad w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doświadczających Przemocy Domowej


Już dzisiaj zapraszamy na ważne wydarzenia w listopadzie organizowane przez naszą Instytucję:
05.11. Zajęcia z dziećmi " Pełen emocji", godz. 12:00
7.11. Grupa wsparcia " Droga"- spotkanie z radcą prawnym, godz.17:00
17.11. Akcja Miś " Nie bij mnie kochaj mnie"
22.11. Dyżur doradcy zawodowego w godz. 13:00-16:00.
Zapraszamy.



Warsztaty z przeciwdziałania handlowi ludźmi - 24.10.2023


W dniu 24.10.br. w siedzibie Naszego Ośrodka odbyły się warsztaty z przeciwdziałania handlowi ludźmi. Spotkanie miało charakter profilaktyczny, mający na celu także informowanie młodych ludzi o zagrożeniach związanych z procederem handlu ludźmi. Uczestnikami była młodzież z placówek opiekuńczo- wychowawczych w Tarnowie. Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i aktywność🙂



Podziękowania dla Leroy Merlin Polska- Tarnów


Remont świetlicy zakończony 🙃, a to wszytko dzięki Leroy Merlin Polska - Tarnów. Projekt i prace zrealizowano dzięki zaangażowaniu i pracy Wolontariuszy Fundacji Leroy Merlin oraz wsparciu produktowemu Leroy Merlin. Baaaardzo dziękujemy.



Podziękowania 🏆



Informacja


Informujemy, iż od 9 września 2023 roku wszystkie spotkania realizowane na podstawie Postanowienia Sądu będą odbywały się w dostępnych gabinetach znajdujących się na parterze tutejszego Ośrodka.
Za utrudnienia przepraszamy





Spotkanie z seniorami - 23.08.2023


W dniu 23.08.br. w ramach cyklu spotkań z seniorami- prowadzonego przez Nasz Ośrodek, a także w nawiązaniu do Światowego Dnia Praw Osób Starszych (15 czerwca) pracownicy TOIKiWODPD spotkali się z seniorami, tym razem w Siemacha Spot w Tarnowie. Podczas spotkania omówiono formy pomocy świadczone przez TOIKi WODPD oraz omówiono prawa osób starszych. Zajęcia miały charakter psychoedukacyjny, wspierający oraz profilaktyczny z zakresu przeciwdziałania przestępstwom, w tym przemocy. Bardzo dziękujemy uczestnikom oraz organizatorom.



Spotkanie z seniorami


W dniu 07.08.br. w ramach cyklu spotkań z seniorami- prowadzonego przez Nasz Ośrodek, a także w nawiązaniu do Światowego Dnia Praw Osób Starszych (15 czerwca) oraz Dnia Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi ( 7 sierpnia)- pracownicy TOIKiWODPD spotkali się z seniorami w Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Tarnowie. Podczas spotkania omówiono formy pomocy świadczone przez TOIKi WODPD oraz omówiono prawa osób starszych. Zajęcia miały charakter psychoedukacyjny, wspierający oraz profilaktyczny z zakresu przeciwdziałania przestępstwom, w tym przemocy. Bardzo dziękujemy uczestnikom za aktywny udział, szczególne podziękowania także dla Pani Haliny Gawle za zorganizowanie spotkania. ( Poniższe zdjęcia- dzięki uprzejmości Pani Haliny).



Program korekcyjno-edukacyjny - 4.09.2023




30 lipca Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi !


Zgodnie z polskim prawem handel ludźmi jest zbrodnią, polegającą na wykorzystaniu drugiego człowieka. Przestępstwo to zawsze stanowi poważne naruszenie praw człowieka, a także jego godności i wolności. Handel ludźmi jest w Polsce zagrożony karą od 3 do 15 lat więzienia.

Źródło oraz więcej informacji pod tym linkiem



Pełen Emocji - 22.07.2023

Zapraszamy dzieci w wieku od 4-7 lat na kolejne zajęcia pn. " Pełen emocji", już w tą sobotę tj.22.07.2023 r. o godzinie 12.00 w siedzibie TOIKiWODPD




Informacja

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej
      w okresie wakacyjnym pracuje bez zmian:
      24h, 7 dni w tygodniu, w niedziele i święta


"Bądź człowiekiem, reaguj!"

Plakat kampanii społecznej "Bądź człowiekiem, reaguj!" realizowanej przez Komisariat Policji Tarnów-Centrum, w ramach planu działania priorytetowego realizowanego przez dzielnicowych asp.szt. Mariusz Więcek oraz asp.szt. Piotr Profic. Kampania ma na celu zwalczanie znieczulicy społecznej i obojętności na krzywdę drugiego człowieka.

Plakat akcji Bądź Człowiekiem Reaguj, Widzisz Przemoc nie bądź obojętny. Zadzwoń 112


wystawa PoGodność (o)ZNAKI(prze)MOCY - Rerum Bochnia 19.06-25.06 2023


Bawialnia Edukacyjna Rerum w Bochni wraz z Tarnowskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy zaprasza już jutro (20.06) na BEZPŁATNE WARSZTATY pn. " Jestem SPOKO, bo nie trzymam się z przemocą" - uczniów klas V, VI w godzinach od 11-13 do Rerum.
Spotkanie ma celu:

  • wzrost świadomości wśród uczestników, czym jest przemoc, przemoc rówieśnicza i w jaki sposòb można jej przeciwdziałać,
  • naukę konstruktywnego radzenia sobie z negatywnymi emocjami;
  • naukę kompetencji społecznych, w tym asertywności,
  • poszerzenie wiedzy gdzie szukać pomocy,
  • zwiększenie poczucia sprawczości u uczestników warsztatów w przypadku bycia świadkiem.
Nadto zapraszamy na wystawę fotografii Artura Gawle, Rafała Kościenia oraz pracowników TOIKiWOP pn. " PoGodność, (o) ZNAKI (prze)MOCY". Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, na pomoc w kryzysie i przeciwdziałaniu przemocy.

OTWARTA WYSTAWA 19-25.06.2023 W RERUM W GALERII BOCHEŃSKIEJ Wystawa w RERUM w Galeria Bocheńska, wjazd windą +2 piętro




"Jak się uczyć?"


W dniu 12.06.32023 w Ośrodku Kuratorskim Nr 1 przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie, odbyły się zajęcia dla młodzieży pt." Jak się uczyć?". Miały one na celu podkreślenie jak ważna jest przyswajanie sobie wiedzy dla rozwoju mózgu i świadomości oraz podanie kilku prostych technik skutecznej nauki. Zajęcia przeprowadziły Małgorzata Zając psycholog TOIKiWOP wraz z Agnieszką Piętą wolontariuszką TOIKiWOP, studiującą psychologię:). Dziękujemy za organizację zajęć oraz młodzieży za uczestnictwo.




Jestem z Ciebie dumny

Jestem z Ciebie Dumny

W dniu 16.06.2023 r. zakończyliśmy w TOIKiWOP 1. edycję Programu "Jestem z Ciebie dumny!" 👏W jej trakcie narysowaliśmy kilka wyjątkowych kropek, widzieliśmy kota, a nawet kilka....🐱 Rozpoczęliśmy realizację paru ciekawych projektów... Dzieliliśmy się doświadczeniem, mówiliśmy o ODPOWIEDZIALNOŚCI - także tej w wychowaniu młodego człowieka...😊💝 Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestniczącym RODZICOM ZASTĘPCZYM. 🥳🏆Podziękowania także dla Działu Pieczy Zastępczej Centrum Usług Społecznych za wsparcie w rekrutacji uczestników.😗




W każdym wieku zasługujemy na godność…
Spotkanie z pracownikami TOIKIWOP w Klubie Senior +

W każdym wieku zasługujemy na godność… Światowy Dzień Praw Osób Starszych 15.06.2023 r. Spotkanie z pracownikami TOIKIWOP w Klubie Senior + Dziękujemy!

W dniu 15.06.2023r. w ramach Światowego Dnia Praw Osób Starszych pracownicy TOIKiWOP spotkali się z seniorami w Klubie Senior+ w Tarnowie. Celem spotkania było przypomnienie o prawach osób starszych, ale także przedstawiono ofertę pomocową świadczoną przez specjalistów w TOIKiWOP.
Bardzo dziękujemy organizatorom i uczestnikom za spotkanie.




Światowy Dzień Praw Osób Starszych - 15.06.2023




Pełen emocji - 17.07.2023

Zapraszamy już w sobotę 17.06. dzieci w wieku od 4-7 lat na zajęcia pn. "Pełen emocji". Są jeszcze wolne miejsca- zapisy osobiście w siedzibie TOIKiWOP lub telefonicznie 14 655 36 36


Transkrypcja Filmu Pełen Emocji - 17.06.2023



Wystawa PoGodność (o)ZNAKI(prze)MOCY

Wystawa " PoGodność (o)Znaki (prze)Mocy" przystanęła na chwilę u nas. Przystań i Ty:)...
Zapraszamy do oglądania, do korzystania z naszej pomocy.
Chętnie także zagościmy u Was z naszą wystawą, kontakt: toikiwop@oik.tarnow.pl

Zdjęcia zawieszone na ogrodzenia ośrodka



Podsumowanie - wystawa PoGodność (o)ZNAKI(prze)MOCY




Podziękowania - wystawa PoGodność (o)ZNAKI(prze)MOCY



Podziękowania 🫶 dla:
Wszystkich Gości🫂👥
Artura Gawle📸
Dyrektora Rafała Kościenia📷
Całej Załogi Domu Kultury Westerplatte🌇
Całej Załogi Firmy Imprex🖼
Państwa Anny i Grzegorza Bodo🍪
Firmy Rotunda Tarnów - Mościce🥪
Restauracji Kasyno🍡
Firmy Rerum Bochnia - Kingi Magdoń- Papciak🍀
Agnieszki Mocarskiej🎞
Tarnowskiej.tv🎥
Serdecznie 🤝 dziękujemy za uczestnictwo oraz nieocenione wsparcie w tworzeniu wystawy PoGodność (o)Znaki (prze)Mocy! Dyrektor wraz z Zespołem pracowników Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy😀💐





Wystawa fotografii pn.:
PoGodność (o)ZNAKI(prze)MOCY

Kobieta stoi przodem do tablicy kredowej, opiera na niej dwie ręce. Na tablicy napisane są obraźliwe słowa

Dyrekcja wraz z Zespołem TOIKiWOP serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Artura Gawle, Rafała Kościenia, pracowników Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.

Przesłaniem wystawy jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka za pomocą fotograficznych obrazów, a także przedstawienie roli i znaczenia TOIKiWOP dla społeczeństwa, jako miejsca wsparcia i interdyscyplinarnej pomocy w kryzysie psychologicznym, przeciwdziałaniu przemocy.
26.05.2023 r.- godz.14.00 - 16.00 - INAUGURACJA- wstęp na uroczystość dla osób, które otrzymały zaproszenia i potwierdziły przybycie. Następnie - 26.05.2023 r., od godz.16.00 do 09.06.2023. r. serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy i działalnością tut. Ośrodka. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dom Kultury Westerplatte, ul. Westerplatte 8, Tarnów.





STOP PRZEMOCY #RozmawiajReaguj

Kolaż zdjęć z zajęć: jedno ujęcie to banner akcji Stop Przemocy, pozostałe trzy to ujęcia na uczestników siedzących przy stole, w tle prezentacja wyświetlona na ścianie

W dniu 25.04.br. psycholog TOIKiWOP w ramach rozpoczynającego się cyklu zajęć pn. "STOP PRZEMOCY#RozmawiajReaguj" spotkał się z młodzieżą w Placówce Opiekuńczo- Wychowawczej im. Janusz Korczaka w Tarnowie. Między innymi poruszono temat czym jest przemoc, w tym przemoc seksualna, gdzie szukać pomocy, jak reagować, jakie są mity dotyczące przemocy na tle seksualnym.

Nadto przypominamy, że trwa Kampania społeczna „#Rozmawiaj#Reaguj”, która została przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (PKDP). Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.



Transkrypcja Informacji o warsztatach "Jestem z Ciebie dumny"



Plan awaryjny

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało oraz opublikowało tzw. „Plan awaryjny” dla osób doświadczających przemocy domowej.
Wśród wskazanych czynności znalazły się:

  • Obserwuj zachowania osoby agresywnej – oscylujące wokół analizowania sygnałów dotyczących eskalacji przemocy.
  • Jeśli masz dzieci – naucz je dbać o bezpieczeństwo. Wskazanie zakresu czynności, jakich można nauczyć dziecko, aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa w przypadku eskalacji przemocy.
  • Bezpieczne miejsce.
  • Przygotuj się do ewentualnej ucieczki. Lista rzeczy, o których warto pamiętać, przygotowując się do opuszczenia miejsca zamieszkania.
  • W sytuacji zagrożenia – „od czego zacząć”.
Wskazany plan stanowi swoistą pigułkę bezpieczeństwa dla osób doświadczających przemocy domowej.




Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy pogody ducha, wszelkiej pomyślności, wzajemnej życzliwości. Dyrektor z zespołem pracowników



Droga

"W ramach kolejnego spotkania grupy wsparcia pn. "Droga" w dniu 04.04.2023 r. TOIKiWOP zamienił się w przedświąteczną kuźnię talentów. Uczestnicy spotkania zarówno mali i duzi oddali się tworzeniu wielkanocnych ozdób. Spotkanie pozwoliło zarówno dzieciom jak i dorosłem, w bezpiecznej formie wyrazić siebie poprzez sztukę. Miało charakter integracyjny, także służyło podtrzymaniu tradycji."




"Babski Poniedziałek"

Dnia 03.04.2023 r. dzięki współpracy z Centrum Sztuki Mościce❤️- TOIKiWOP mógł uczestniczyć w spotkaniu kobiet w ramach wydarzenia pn. "Babski Poniedziałek". Promowaliśmy zadania naszej Instytucji. Bardzo dziękujemy Centrum Sztuk Mościce oraz uczestniczkom i uczestnikom wydarzenia!




Nie wybaczysz sobie...






Oferta pracy

Uprzejmie informujemy, iż Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy poszukuje do pracy psychologa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie podanej poniżej

Szczegóły oferty



Wywiad Z Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym przez portal tarnow.ikc.pl z nową Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy - Eweliną Lasko.

Link do wywiadu



Kampania "Miś"

Zapowiedź akcji Miś Kampania przeciwko przemocy wobec dzieci - 30.09.2022


23 lipca – Dzień Włóczykija

Grafika przedstawiająca postać Włóczykija z bajki Muminki

Pomysł na to nietypowe święto narodził się kilka lat temu w Polsce. Przesłanie Dnia jest genialnie proste i sprowadza się do zalecenia, aby się powłóczyć, odbyć jakąś pieszą wędrówkę. Bez znaczenia jest odległość, którą się przejdzie - może być symboliczna; wystarczy nawet krótki spacer. Kilka kroków dla zdrowia i poprawy własnego nastroju. Można w ten sposób spróbować samemu poczuć się włóczęgą; człowiekiem wolnym i niezależnym, który robi to, co chce i kiedy chce. Najważniejsze jednak, by w trakcie świętowania tego Dnia WYPOCZĄĆ. Rzecz bardzo ważna i z pozoru prosta, lecz sprawiająca niektórym wiele trudności.

Dlaczego jest tak istotna?


By znaleźć odpowiedź na to pytanie zachęcamy do zapoznania się z materiałem poniżej:

Dzień Włóczykija - Więcej Informacji



Wakacje 2022

Informacja o możliwościach kontaktu z Ośrodkiem w okresie wakajcyjnym

Zanim zabierzecie plecak, misia i gitarę oraz inne niezbędne do podróży sprzęty, schowacie paszport i ruszycie w świat lub po prostu usiądziecie, by odpocząć z ulubioną książką lub w miłym towarzystwie, zachęcamy Was do poczytania o tym, skąd właściwie wzięły się wakacje?

Skąd się wzięły wakacje?

Transkrypcja zdjęcia o Wakacjach 2022



15 czerwca – Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Grafika z datą Dnia Praw Osób Starszych. Cytat:'Mój Świat, Twój Świat, Nasz Świat - wolny od przemocy wobec starszych'

15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych, ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych obchodzony jest w Polsce od 2006 roku z inicjatywy organizacji walczącej ze znęcaniem się nad osobami starszymi - The International Network for the Prevention of Elder Abuse.

Dzień ten poświęcony jest osobom starszym źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie.


Wszystkim Seniorom

serdeczne podziękowania za życzliwość,
dzielenie się wiedzą i doświadczeniem życiowym;
wyrozumiałość, wsparcie
i pomoc kolejnym pokoleniom.


Życzymy Wam

zdrowia, radości, satysfakcji z pełnionych ról;
miłości i wsparcia najbliższych, zarówno w sprawach codziennych,
jak i spełnianiu najskrytszych marzeń


Zachęcamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat Dnia Praw Osób Starszych w materiale poniżej:

Dzień Praw Osób Starszych - Więcej Informacji



Dzień Matki

„Ona mi pierwsza pokazała księżyc
I pierwszy śnieg na świerkach,
I pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
A czarna suknia mojej matki szumiała jak Morze Czarne.
Noc.
Dopala się nafta w lampce.
Lamentuje nad uchem komar.
Może to ty, matko, na niebie
jesteś tymi gwiazdami kilkoma?.....”

Konstanty Ildefons Gałczyński

Życzenia

Wszystkim mamom życzymy jeszcze więcej odwagi i siły,
by porywać się na cele i zmiany,
które z pozoru wydają się niemożliwe do realizacji, a później -wymarzone i spełnione;
realizacji planów i nowych marzeń,
a także kolejnych natchnień - jak fal,
które pchają statek do przodu.




Dzień Matki - Trochę historii

Dzień Matki to jedno z wyjątkowych świąt, które jest obchodzone na całym świecie Początki tego święta sięgają starożytności; Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie jako symbole płodności i urodzaju.

Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go wówczas w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Chociaż nie zawsze tak było. W przedwojennej Polsce daty tego święta były ruchome. Historia pisze, że pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1914 roku. Data, którą znamy dziś jest niezmienna od 1923 roku.


Więcej informacji o Dniu Matki w materiale poniżej:
Dzień Matki - Trochę Historii



POMOC PRAWNA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Od 10 maja 2022 r., w każdy wtorek, w godzinach 16:00 – 18:00 Ośrodek oferuje bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców z Ukrainy.
Konieczny wcześniejszy (w każdy dzień, całodobowo) kontakt telefoniczny (14 655 36 36) w celu ustalenia terminu wizyty.
Serdecznie zapraszamy!

Юридична допомога для громадян України

Від 10 травня 2022 року кожного вівторка в годині 16:00 до 18:00 наш центр пропонує безкоштовну юридичну допомогу для громадян України.
Обов’язковий попередній телефонний зв’язок (кожного дня, цілодобово 14  655 36 36) з метою запланувати візити.
Запрошуємо!




PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem instruktażowym dla obywateli Ukrainy, zamieszczonym na stronie tarnow.pl. Materiał pokazuje w jaki sposób uzyskać numer PESEL oraz jak założyć Profil Zaufany i konto w aplikacji mObywatel

Odnośnik do strony tarnow.pl z filmem instruktażowym



Dzieci i młodzież w obliczu wojny na Ukrainie -szkolenie

TARNOWSKI OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ I WSPARCIA OFIAR PRZEMOCY zaprasza kadrę nauczycieli i pedagogów na bezpłatne zajęcia psychoedukacyjne pod nazwą
Dzieci i młodzież w obliczu wojny na Ukrainie
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami w linku poniżej

Informacje na temat szkolenia Dzieci i młodzież w obliczu wojny na Ukrainie



5 zasad bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną na Ukrainie




Handel Ludźmi




Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY
„DROGA” 

Naszkicowana wiejska droga

Spotkanie grupy wsparcia „ Droga” dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy odbędzie się 12.01.2021 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1.


Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl


 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY
„DROGA” 

Naszkicowana wiejska droga

Spotkanie grupy wsparcia „ Droga” dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy odbędzie się 08.12.2021 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1.


Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl


 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY
„DROGA”

Kolejne spotkanie grupy wsparcia „ Droga” dla osób doświadczały lub doświadczają przemocy odbędzie się 17.11.2021 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1


Naszkicowana wiejska droga

Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl

 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



„DROGA”- kolejne spotkanie grupy wsparcia

Kolejne spotkanie grupy wsparcia „Droga” dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy ze strony najbliższych odbędzie się 19.10.2021 roku o godzinie 17:00 w siedzibie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1.


Pamiętajcie:

….SPOTKANIE JEST POUFNE,
….OBOWIĄZUJE NAS TAJEMNICA,

Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl

 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



„DROGA”- kolejne spotkanie grupy wsparcia

Już w najbliższą środę o godzinie 17:00 po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań „Droga” grupy wsparcia wsparcia dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy ze strony najbliższych.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie które odbędzie się 22.09.2021 roku o godzinie 17:00 w siedzibie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1


Pamiętajcie:

….SPOTKANIE JEST POUFNE,
….OBOWIĄZUJE NAS TAJEMNICA,

Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl

 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



Program korekcyjno - edukacyjny

We wrześniu br. rozpoczynamy zajęcia w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Pierwsze spotkanie – 27 września, o godzinie 17:00 w budynku Straży Miejskiej w Tarnowie, ul. Nadbrzeżna Dolna 7.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które - nie radząc sobie z trudnymi emocjami - swoim zachowaniem ranią najbliższych.



Telefon zaufania młodych

Ta linia zapewnia wsparcie zdrowia psychicznego.
Numer skierowany jest głównie do: dzieci, młodzieży, młodych dorosłych (do 25 r.ż.)

Jeśli:

  • masz kłopoty w szkole, w domu, jesteś młodym dorosłym i masz problemy w pracy, w relacjach z ludźmi lub po prostu potrzebujesz porozmawiać,
  • czujesz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego lub nie radzisz sobie z codziennością,
  • podejrzewasz, że masz depresję,
  • masz opory przed pójściem do specjalisty,
  • obawiasz się reakcji otoczenia na wiadomość, że chodzisz do psychologa, leczysz się u psychiatry,
  • podejrzewasz, że na depresję choruje ktoś z Twoich bliskich, przyjaciół i chcesz wiedzieć, jak możesz mu pomóc.

ZADZWOŃ DO NAS NA NUMER 22 484 88 04!

Nasi psychologowie czekają na Twój telefon. Nie stawiają diagnozy, nie leczą, nie oceniają, ale wysłuchają i udzielą wsparcia. Wytłumaczą także, jakie są objawy depresji, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją i podpowiedzą co robić dalej. Nie chcesz rozmawiać przez telefon lub nie masz do tego warunków?

Napisz do nas na czacie.

Jesteśmy tutaj dla Ciebie w poniedziałek i wtorek od 11.00 do 21.00.

Nieodpłatne sesje wsparciowe online z psychologiem

Chciałbyś skorzystać z pakietu 5 NIEODPŁATNYCH sesji wsparciowych online z psychologiem?  Jest to możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod numerem 22 484 88 04. Osoby poniżej 18 roku życia będą proszone o przesłanie skanu zgody podpisanej przez opiekuna/rodzica.

O akcji

Podczas współpracy Reserved z przedstawicielami pokolenia Z przy kolekcji Re.Design, narodził się pomysł akcji charytatywnej wspierającej młode osoby w kryzysowym czasie. Sami ambasadorzy kolekcji wielokrotnie podkreślali, z jakimi trudnościami przez ostatni rok mierzy się nowa generacja. W odpowiedzi na jej potrzeby marka Reserved, we współpracy z Fundacją ITAKA, postanowiła stworzyć Telefon Zaufania Młodych, aby wesprzeć młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii.

Problem depresji wśród młodzieży wciąż się nasila, a ostatni rok był szczególnie trudny. Odizolowanie, brak spotkań towarzyskich czy nawet zwyczajnej szkolnej rutyny, spowodowały znaczne pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i nastolatków. Młodzi boją się zaufać bliskim albo bagatelizują problem, dlatego tak ważna jest możliwość dostępu do takich kanałów wsparcia, które zapewnią komfort anonimowości, a jednocześnie łatwość nawiązania kontaktu, jak telefon i czat.

W ramach akcji jest możliwość uzyskania pomocy psychologicznej w formie sesji wsparciowych online ze specjalistą. Oferowana przez nas ilość sesji (5) nie jest jeszcze terapią, ale pozwala odzyskać równowagę psychiczną. Dzięki spotkaniom z psychologiem zrozumiesz wpływ trudnych sytuacji na Twoje funkcjonowanie, poznasz sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, a także będziesz miał możliwość ułożenia dalszego planu działania. 

Telefon prowadzi - FUNDACJA ITAKA, CENTRUM POSZUKIWAŃ LUDZI ZAGINIONYCH
Partner Telefonu Zaufania Młodych - RESERVED



Grupa Wsparcia

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie informuje, że w dniu 5 października 2021 r. rozpocznie działalność grupa wsparcia dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy w rodzinie.

Celem spotkań jest:

  • budowanie empatycznego kontaktu i wzajemnego zrozumienia,
  • udzielanie wsparcia emocjonalnego, pomocy w radzeniu sobie z lękiem przed agresorem i zmianą dotychczasowej sytuacji życiowej,
  • przezwyciężenie izolacji społecznej i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa,
  • odbudowanie, wzmocnienie szacunku osoby doświadczającej przemocy do samej siebie, oswobodzenie z poczucia winy,
  • poszerzenie wiedzy o procedurach prawnych, możliwościach uzyskania pomocy socjalnej, medycznej i psychologicznej,
  • psychoedukacja na temat zjawiska przemocy w rodzinie,
  • wzmocnienie pewności siebie oraz samooceny,
  • przywrócenie poczucia decyzyjności, sprastwa oraz własnej wartości,
  • zwiększenie wiary we własne możliwości, umiejętności i kompetencje.

Spotkania w ramach grupy wsparcia odbywać się będą cyklicznie, raz w tygodniu, począwszy od 5 października 2021 r. w godzinach od 10:00 do 12:00 w budynku Ośrodka przy ul. Goslara 5.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Zespole ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie przy ul. Granicznej 8A, tel: 14 688 20 77, 14 688 20 78, 14 688 20 79.

Zgłoszenia do udziału w grupie wsparcia przyjmujemy na adres kkabat@mops.tarnow.pl lub pod numerem telefonów: 14 688 20 77, 14 688 20 78, 14 688 20 79.

 Serdecznie zapraszamy!



„DROGA”- kolejne spotkanie grupy wsparcia

Kolejne spotkanie „ Drogi” – grupy wsparcia dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy ze strony najbliższych już w poniedziałek 28.06.2021 r. o godz. 17:00

Spotykamy się platformie skype: Link do spotkania


….SPOTKANIE JEST POUFNE,
….OBOWIĄZUJE NAS TAJEMNICA,
….NIE MUSISZ URUCHAMIAĆ KAMERY,

Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy,
tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

e-mail: oiktarnow@op.pl

 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC



HANDEL LUDŹMI to problem, który może dotknąć także Ciebie…

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą na temat handlu ludźmi.

Dowiesz się z niej między innymi:

  • co to jest handel ludźmi,
  • jakie są formy handlu ludźmi
  • ważne informacje przed podjęciem pracy za granicą,
  • jak bezpiecznie szukać pracy,
  • a także, gdzie szukać pomocy,

Broszura na temat Handlu Ludźmi



Muzeum Dowodów Rzeczowych

Plakat promujący Muzeum Dowodów Rzeczowych

MILCZENIE NIE JEST ZŁOTEM.
TR Warszawa wraz z fundacją Autonomia i fundacją Feminoteka ogłasza zbiórkę przedmiotów do Muzeum Dowodów Rzeczowych.

Świadkami przemocy domowej są także przedmioty. To one najczęściej najpierw widzą zło, agresję, upokorzenie. To one pierwsze słyszą wulgaryzmy mające odebrać godność. TR Warszawa wraz z fundacją Autonomia i fundacją Feminoteka ogłasza zbiórkę przedmiotów codziennego użytku, które były świadkami przemocy domowej wobec kobiet w Polsce. Przedmioty wraz z historiami osób, które doświadczyły przemocy domowej, zostaną pokazane między 1 a 6 lipca 2021 roku w Warszawie, w ramach wystawy Muzeum Dowodów Rzeczowych, której autorkami są łotewskie artystki, Jana Jacuka i Laura Stašāne.

Zachęcamy do zapoznania się z listem artystek na temat wystawy:

List Jany i Laury

Natomiast wszelkie informacje jak wziąć udział w Muzeum Dowodów Rzeczowych można znaleźć w linku poniżej:

Informacje na temat wystawy



„DROGA”- kolejne spotkanie grupy wsparcia


Kolejne spotkanie „ Drogi” – grupy wsparcia dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy ze strony najbliższych już w poniedziałek 17.05.2021 r. o godz. 17:00

Spotykamy się platformie skype, link do spotkania: https://join.skype.com/EsVHFukbqtCq


….SPOTKANIE JEST POUFNE,
….OBOWIĄZUJE NAS TAJEMNICA,
….NIE MUSISZ URUCHAMIAĆ KAMERY,



Magnolia Red as Red

Tabliczka informująca o zasadzeniu Magnolii w ramach akcji Nazywam się Miliard Ręka uklepuje ziemię wokół Magnolii Pracownik Ośrodka sadzi Magnolię Zasadzona magnolia


Nazywam się Miliard - Rising Gardens 2021



„DROGA”- spotkanie grupy wsparcia….

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy informuje, że z dniem 19.04.2021r. wznawia spotkania grupy dla osób, które doświadczały lub doświadczają przemocy ze strony najbliższych.

Celem spotkań jest:

  • przezwyciężanie poczucia wstydu i wyjątkowości swojej sytuacji,
  • dostarczanie motywacji i energii do działań mających na celu rozwiązanie problemu,
  • przezwyciężenie poczucia osamotnienia z własnymi problemami,
  • odkrywanie na nowo własnej wartości i szacunku dla własnej osoby,
  • dodawanie sobie wzajemnie odwagi do przezwyciężenia bezradności,
  • zdobywanie wiedzy dotyczącej zjawiska przemocy w rodzinach,
  • zaspokajanie potrzeby kontaktów społecznych w grupie o wspólnych interesach i wspólnych problemach,
  • zaspokajanie potrzeby akceptacji i zrozumienia ze strony innych,
  • zaspokojenie potrzeb altruistycznych – przez pomoc innym mogę pomóc sobie,
  • wzmacnianie poczucia swojej wartości i poczucia sprawstwa,
  • budowanie systemu wsparcia społecznego, który ułatwi osobom dotkniętym przemocą radzenie sobie z wieloma codziennymi trudnościami.

Spotkania odbywać się będą cyklicznie, raz w miesiącu
w godzinach 17:00-18:30 na platformie skype (TOIKiWOP)

SPOTKANIE JEST POUFNE

OBOWIĄZUJE NAS TAJEMNICA

NIE MUSISZ URUCHAMIAĆ KAMERY

Bliższe informacje można uzyskać w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, tel. 14 655-36-36 lub 14 655-66-59, 500 583 047,

Zgłoszenia przyjmujemy na adres e-mail: oiktarnow@op.pl

 Serdecznie zapraszamy!

OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRĄ DROGĘ WYBIERZESZ….MOŻEMY CI W TYM POMÓC




Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne od Dyrekcji oraz pracowników Ośrodka


MIĘDZYNARODOWY ZNAK „POMÓŻ MI”

znak dłonią znaczący 'Pomóż mi'

Taki znak to sygnał od osoby, która doświadcza przemocy, że oczekuje naszej pomocy ponieważ sama, z różnych względów, nie jest w stanie podjąć działania.

Pandemia znacznie ograniczyła możliwości swobodnego przemieszczania się (np. ucieczki z domu), osobistego kontaktu z instytucjami, chronienia się u rodziny lub znajomych. Osoby doznające przemocy, zdane na ciągłe przebywanie ze sprawcą, który kontroluje, sprawdza, podsłuchuje, w obawie przed konsekwencjami, nie zgłaszają problemu, nie informują nikogo o swojej sytuacji; życiu w ciągłym lęku i stanie zagrożenia.

Wychodząc naprzeciw okolicznościom Canadian Women´s Foundation zainicjowała procedurę/działanie umożliwiające proszenie o pomoc w dyskretny (a więc bezpieczny) sposób.

Osoba, która widzi ten znak i wie, czego gest dotyczy, może zainicjować działania interwencyjne.

Znak może być kierowany do każdego rozmówcy, stąd ważne, by każdy wiedział, że to wołanie o pomoc.

W trakcie kontaktu należy zachować spokój, dla bezpieczeństwa osoby wysyłającej sygnał nie zmieniać tematu (dopytywać o co chodzi, rozpoczynać rozmowę na temat przemocy), gestykulacji.

Dopiero po zakończonym kontakcie dzwonimy na Policję lub numer alarmowy 112 i przekazujemy informacje, opisujemy zdarzenie i przekazujemy dane (te, które znamy) - kogo przemoc dotyczy.

Artykuł dotyczący znaku "Pomoż mi"



Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
22 – 28 lutego 2021 r.

logo Ośrodka

pomoc psychologiczna, poradnictwo (m.in. pedagogiczne, prawne) całodobowo – tel. 14 655 36 36


*Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem:
poniedziałek, w godzinach 9:00 – 16:00,
wtorek, w godzinach 9:00 – 16:00,
środa, w godzinach 13:00 – 20:00,
czwartek, w godzinach 10:00 – 17:00,
piątek, w godzinach 9:00 – 16:00
tel. 517 820 707



Ogólnopolska Kampania Społeczna Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
„By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”

Celem Kampanii jest podniesienie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie go na zjawisko przemocy w rodzinie, szczególnie w okresie epidemii wywołanej przez COVID-19 oraz dotarcie do szerokiego grona polskiego społeczeństwa, jak również wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie.

Zachęcamy do zapoznania się z animacjami




Kampania "Biała Wstążka"

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy dołącza do tarnowskiej Kampanii "Biała Wstążka"- Największej, międzynarodowej akcji przeciwdziałania przemocy. Spot został stworzony wspólnym wysiłkiem pracowników Ośrodka. Zapraszamy do oglądania.



Informacja

UWAGA!!!
W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz poleceniem Wojewody Małopolskiego uprzejmie informujemy, iż - w celu ograniczenia przebywania na terenie ośrodka osób co dzień w nich niezamieszkujących - TOIKIWOP zawiesza świadczenie pomocy w bezpośrednim kontakcie z klientem.

W przypadku konieczności zapewnienia wsparcia osobom nieprzebywającym w Ośrodku, a wymagającym pilnej pomocy, zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego lub mailowego. Ośrodek zawiesza również spotkania rodzin na terenie Placówki, zasądzone postanowieniami sądów

Szanowni Klienci
W związku z wyjątkową sytuacja epidemiologiczna, biorąc pod uwagę jej psychospołeczne skutki, TOIKiWOP uruchomił dodatkowe możliwości korzystania z pomocy. Informujemy, że dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia psychologicznego, będących w kryzysie lub objętych kwarantanną , specjaliści TOIKiWOP będą dyżurować również za pośrednictwem skype

W dniach od 7 września:
Skype (TOIKiWOP TOIKiWOP) - dni robocze, w godz. 8:00 - 20:00

Jednocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z całodobowych linii telefonicznych: (14) 655 36 36 (14) 655 66 59 500 583 047

Serdecznie zapraszamy do kontaktu lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i opiekunów z ośrodków całodobowej opieki.



Informacje o Koronawirusie

Plakat NFZ z numerem telefonu Infolinii Koronawirusa

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane w materiale filmowym internetowym pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Ważne telefony i strony internetowe:

666 035 666, 602 430 042 to całodobowe telefony dyżurne Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. Stacja ma swoją siedzibę przy ul. Mościckiego 10. W godzinach pracy placówki działają również telefony: +14 621 70 97, +14 621 70 98
800 190 590 to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Rządowa strona informacyjna: Informacje o Koronawirusie

Internetowa strona informacyjna Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla podróżujących Informacje dla podróżujących/

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem Informacja

Podstawowe zalecenia

1. Jak najczęściej myj ręce. Mycie i dezynfekcja rąk mają kluczowe znaczenie w prewencji zakażenia. Ręce należy myć używając mydła i wody przez co najmniej 30 sekund. Przy braku wody i mydła można użyć alkoholowych preparatów odkażających w roztworze 60%. Mycie rąk eliminuje wirusa.

2. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami cierpiącymi na ostre zapalenie układu oddechowego. Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych osób, szczególnie jeśli kaszlą,kichają i maja gorączkę, gdyż przy bliskim kontakcie możesz zostać zarażony wirusemukrytym w kropelkach śliny.

3. Nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust. Wirus przenoszony jest droga kropelkową, ale może przenikać do organizmu przezoczy, nos i usta, zatem unikaj dotykania ich brudnymi rękami. Rękami mogłeś dotykać powierzchni skażonej i przenieść wirus do organizmu.

4. Zasłaniaj usta i nos podczas kichania i kasłania. W przypadku ostrego zapalenia układu oddechowego, należy unikać bliskichkontaktów z innymi osobami, kasłać w rękaw l okolicy łokcia lub chusteczkę, najlepiejhigieniczną, stosować maseczkę i myc ręce. Zasłaniając usta dłonią mógłbyś zarazićdotykane przedmioty i osoby, z którymi się spotykasz.

5. Nie zażywaj leków antywirusowych ani antybiotyków, o ile nie zaleci tego lekarz. Na chwilę obecną naukowcy nie potwierdzili skuteczności leków antywirusowych i antybiotyków w prewencji zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2). Antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami, a jedynie z bakteriami. SARS-CoV-2 jest wirusem, zatem leczenie antybiotykami nie znajduje zastosowania jako środek prewencji czy terapii, z wyjątkiem jednoczesnego stwierdzenia zarażeń bakteryjnych.

6. Do mycia powierzchni używaj chlorowych i alkoholowych środków dezynfekujących. Chemiczne preparaty do dezynfekcji, które mogą skutecznie usunąć z powierzchninowy koronawirus (SARS-CoV-2), to wybielacze, substancje na bazie chloru, rozpuszczalniki, etanole 75%, kwas nadoctowy i chloroform. Najlepiej doradzi ci lekarz lub farmaceuta.

7. Używaj maseczki ochronnej wyłącznie wtedy, gdy podejrzewasz, że zachorowałeś lub opiekujesz się osobami chorymi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie maseczki wyłącznie w przypadku podejrzenia zarażenia się nowym koronawirusem i wystąpieniem objawów takich jak kaszel i kichanie, lub też sprawowania opieki nad osobą, podejrzaną o zarażenienowym koronawirusem. Stosowanie maseczki ochronnej ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa, aczkolwiek stanowi uzupełnienie do stosowania innych środków higieny, jak dokładne mycie rąk przez co najmniej 30 sekund. Stosowanie kilku warstw maseczek nie zwiększa skuteczności.

8. Produkty i przesyłki z Chin nie stanowią zagrożenia. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że osoby otrzymujące przesyłki z Chin niesą wystawione na zarażenie nowym koronawirusem, gdyż nie jest on w stanie długoprzetrwać na powierzchni. Na chwile obecną nie odnotowano przypadków, w którychzarażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) wywołane zostało kontaktem zprzedmiotami wyprodukowanymi w Chinach lub w innych krajach.

9. Zwierzęta domowe nie przenoszą nowego koronawirusa. Na chwilę obecną nie odnotowano przypadków zwierząt domowych, takich jak koty czy psy, zarażonych wirusem. Jakkolwiek, po kontakcie ze zwierzętami domowymi zaleca się dokładne mycie rąk wodą i mydłem.


Informacje organizacyjne

Ośrodek pełni funkcje i realizuje zadania:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej:

świadczy całodobową pomoc specjalistyczną (psycholog, terapeuta, pedagog, pracownik socjalny) osobom w kryzysie psychologicznym (z powodu np. rozstania, żałoby, konfliktów w związku, myśli, tendencji samobójczych, trudności życiowych, trudności wychowawczych).

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest schronienie – do 3 miesięcy. Klienci przyjmowani są bezpłatnie, bez skierowania, bez względu na osiągany dochód.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej:

świadczy całodobową pomoc specjalistyczną (psycholog, terapeuta, pedagog, pracownik socjalny) osobom doznającym przemocy domowej. W sytuacji zagrożenia – zapewnia schronienie.

Na pobyt całodobowy przyjmowane są osoby doświadczające przemocy, nie posiadające możliwości skorzystania z zasobów rodzinnych i środowiskowych, bez przeciwwskazań medycznych, zdolne do samoobsługi. Długość pobytu w sowodpd uzależniona jest od indywidualnej sytuacji życiowej Klienta i może trwać do 3 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach pobyt może być przedłużony.

Klienci Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej(również ambulatoryjni) przyjmowani są bez skierowania, bezpłatnie, bez rejonizacji, bez względu na uzyskiwany dochód.


Informacja o dofinansowaniu w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie na 2024r w kwocie 38 000zł

Program korekcyjno – edukacyjny

Zajęcia grupowe, skierowane do osób stosujących przemoc domową, prowadzone bezpłatnie, bez skierowania, bez rejonizacji, bez względu na uzyskiwany dochód, poza siedziba Ośrodka.

Cykl spotkań rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio liczebnej grupy i trwa 60 godzin dydaktycznych.

Informacje o naborze, terminie pierwszego spotkania umieszczane są na stronie www Ośrodka. Osoby zainteresowane, które wcześniej zgłoszą wolę uczestniczenia w zajęciach informowane są telefonicznie.


Informacja o dofinansowaniu w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie na 2024r w kwocie 410 000zł

Informacja o działalności Ośrodka napisana tekstem łatwym do czytania ETR(ang. Easy-to-read)